پاورپوینت مدیریت استراتژیک در شرکت دوو مظهر ظهور و سقوط یک برند موفق

دسته بندي : علوم انسانی » مدیریت

تاریخچه برند دووشرکت لوازم خانگی “دوو” در سال 1967 توسط کیم وو چونگ در شهر سئول، کره جنوبی تأسیس شد. نام این شرکت از نام بنیانگذار آن گرفته شده است و از دو بخش “دای” به معنای بزرگ و “وو” که از نام بنیانگذار این شرکت گرفته شده، تشکیل شده است.
تاریخچه شرکت دوو ؛ مظهر ظهور و سقوط یک برند موفق
شرکت دوو برای اکثر افراد یادآور اتومبیل‌های کره‌ای است. از آنچه بر این شرکت از زمان تاسیس تا به حال گذشته است چه می‌دانید؟ در این نوشتار به معرفی برند دوو می‌پردازیم.
«دوو» (Daewoo) که کلمه‌ای کره‌ای به معنای «جهان بزرگ» است، یک شرکت خانوادگی بزرگ در کره جنوبی بود. این شرکت در مارس 1967 با عنوان «دوو صنعتی» تأسیس شد و در سال 1999 توسط دولت کره برچیده شد. قبل از بحران مالی آسیا در سال 1998، دوو دومین شرکت خانوادگی بزرگ کره پس از هیوندای بود و بعد از آن شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ قرار داشتند. حدود بیست زیر گروه برای تولیدات دوو وجود داشت که برخی از آن‌ها امروزه به عنوان شرکت‌های مستقل باقی مانده‌اند. آیا می‌دانید کدام یک از شاخه‌های شرکت دوو هنوز فعال هستند؟
تاریخچه شرکت دوو
گروه دوو توسط کیم وو چوونگ در مارس 1967 تأسیس شد و موجب تحول سریع کره جنوبی گشت. ظهور دوو این کشور زراعی را که دارای تاریخی طولانی از تهاجمات خصمانه بود، به یک «معجزه اقتصادی» تبدیل کرد. کره جنوبی با تجارتی ضعیف که حتی توانایی حمایت از صنایع بومی را نداشت، وارد دهه هفتاد شد.

در تقسیم کره توسط متفقین، قلمرو شمالی تمام منابع طبیعی کشور را به ارث برد. کره شمالی با نیروی نظامی به مراتب قوی‌تر از رقبای خود در جنوب، کم‌تر از دو سال پس از عقب‌نشینی نیروهای صلح آمریکا برای حمله به انتظار نشست. صلح سرانجام در سال 1953 بین دو کشور برقرار شد، اما ترس از حمله خارجی با کره جنوبی باقی ماند. این عامل در حقیقت به عنوان یک انگیزه قدرتمند جهت تلاش برای رونق اقتصادی عمل کرد.

دوو به معنای «جهان بزرگ» است و اگرچه سرمایه اولیه سهام این شرکت 18000 دلار بود که مبلغی متوسط تلقی می‌شود، کیم و همکارانش امیدهای زیادی برای تجارت خود داشتند. برند دوو در زمان اوج خود دومین شرکت خانوادگی بزرگ کره بود. عمده فعالیت‌های این شرکت در تجارت، وسایل نقلیه موتوری، کشتی سازی، صنایع سنگین، هوافضا، لوازم الکتریکی مصرفی، لوازم ارتباط از راه دور و خدمات مالی بود. بیست شرکت تابعه دوو نیز در یک سیستم پیچیده از دارایی‌های متقابل با هم پیوند داشتند.
شرکت دوو در سال 1975 توسط دولت کره به عنوان یک شرکت بازرگانی عمومی (GTC) مجوز گرفت. این مجوز برای ارتقاء صادرات تنظیم شده بود. دارندگان مجوز موظف به ایجاد دفاتر و نمایندگی‌هایی در خارج از کشور بودند. دوو دارای بیش از 100 شعبه در سراسر جهان بود و حدود 3500 محصول آن در بیش از 130 کشور جهان معامله می‌شد. به لطف تبلیغ کالاهای کره‌ای در خارج از کشور توسط دوو، این شرکت توانست از طریق توافق‌نامه‌ای، وام و توصیه دولت در زمینه توسعه صادرات و بازاریابی خارج از کشور خود را تأمین کند.

با این حال، جاه طلبی‌های جهانی کیم وو چونگ سرانجام منابع شرکت را بیش از حد افزایش داد. در اواخر دهه 1990 شرکت دوو بدهی‌های زیادی داشت. حتی خود کیم به سوءاستفاده از این شرکت‌ها متهم شد. در سال 1999، دولت کره جنوبی دستور منحل شدن این شرکت را صادر کرد و اکثر منابع گروه دوو به سایر شرکت‌ها فروخته شد.


مروری بر زندگی نامه موسس شرکت دوو


کیم وو چوونگ در دسامبر سال 2019 و در سن 83 سالگی پس از نبرد با بیماری مزمن ریوی درگذشت. وی روزی هدایت آنچه که زمانی دومین شرکت بزرگ کشور کره جنوبی و سمبل ظهور شهاب سنگ از خاکسترهای جنگ کره در سال‌های 1950-1953 بود را بر عهده داشت.
هو چانگ سو، رئیس شرکت GS و رئیس لابی فدراسیون صنایع کره درباره کیم گفت:
ما هرگز چشم‌انداز گسترده او را فراموش نکرده‌ایم که اگر از این سرزمین کوچک خارج شویم، امید در جهان وجود دارد.

کیم در سال 1963 در شهر تاگو کشور کره که در حال حاضر در کره جنوبی قرار دارد، به دنیا آمد. وی در سن 14 سالگی خود را مسئول حمایت از خانواده دید و برای نیل به اهداف خود روزنامه فروشی می‌کرد. کیم موفق شد از دبیرستان معتبر کیونگی در سئول فارغ‌التحصیل شود. او در سال 1960 لیسانس خود در رشته اقتصاد را از دانشگاه Yonsei گرفت. فعالیت تجاری کیم در سال 1961 در شرکت صنعتی هانسونگ، شرکتی متعلق به یکی از بستگان وی آغاز شد.
شش سال بعد، او برای تأسیس شرکت صنعتی دوو جهت تجارت پارچه، 10،000 دلار وام گرفت. فعالیت این شرکت در سال 1976 هنگامی که سیاست‌های اقتصادی تحت نظارت دولت توسط دولت کره جنوبی اجرا شد، افزایش پیدا کرد.

از کیم خواسته شد تا مدیریت یک شرکت صنعتی با بدهی سنگین را به عهده بگیرد. طی یک سال، شرکت مذکور به سودآوری رسید. در همین سال دوو در صنایع سنگین و همچنین منسوجات، پایه‌ای محکم داشت. کیم در سال 1978 به تصدی یک کارخانه کشتی سازی و در سال 1983 به تجارت لوازم خانگی مشغول شد.
طی دهه 1980، رشد اقتصادی کره جنوبی به دلیل رونق بازار و افزایش دستمزدها، چشمگیر بود. به همین دلیل کیم در کشورهای پرت و دورافتاده مانند لیبی، لهستان، پاکستان و سودان سرمایه‌گذاری‌های جسورانه‌ای کرد. در نتیجه این اقدام، گروه دوو به عنوان یک شرکت جهانی ظاهر شد.
در این مدت، کیم به عنوان یک نیکوکار مشهور، با استفاده از منابع شخصی خود بنیاد دوو را تاسیس کرد. این سازمان غیرانتفاعی مسئول اداره بیمارستان‌های روستایی در سراسر کره جنوبی بود و بودجه تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف را تأمین می‌کرد.
کیم همچنین نویسنده‌ای موفق بود. زندگینامه وی با نام «سنگفرش هر خیابان از طلاست» که در سال 1989 منتشر شد، پرفروش‌ترین کتاب سال شد. این کتاب به دلیل فروش یک میلیون نسخه در مدت 5 ماه، رکورد فروش کتاب به زبان کره‌ای را در رکوردهای گینس ثبت کرد. کیم اعلام کرده بود که این کتاب در درجه اول برای جوانان نوشته شده است.
تاریخچه شرکت دوو موتورز
GM Deawoo، شرکت اتومبیل و تکنولوژی، اولین بار در سال 1937 در اینچئون کره جنوبی به عنوان «موتور ملی» تاسیس شد. پس از تغییر نام شرکت به Saenara Motor در سال 1962، در سال 1965 توسط شرکت صنعتی Shinjin خریداری شد که پس از برقراری همکاری با Toyota، نام خود را به Shinjin Motor تغییر داد. پس از عقب نشینی تویوتا از این قرارداد در سال 1972، Shinjin Motor سرمایه گذاری مشترکی با جنرال موتورز با نام «جنرال موتورز کره» آغاز کرد. اما در سال 1976 دوباره به Saehan Motor تغییر نام داد.
بعد از اینکه شرکت دوو در سال 1982 کنترل خود را به دست آورد، این نام به دوو موتورز تغییر یافت. در اوایل دهه 1990 آوازه این شرکت شروع به گسترش در سراسر جهان کرد و تا سال 1996 همه اتومبیل‌ها بر اساس مدل‌هایی از جنرال موتورز بود.
پس از آغاز بحران مالی آسیا در سال 1997 شرکت کره‌ای سانگ‌یانگ در سال 1998 مالکیت این کمپانی را به عهده گرفت، اما در سال 1999 با مشکل مالی روبرو شد. در سال 2001 جنرال موتورز تصمیم گرفت تا اکثر دارایی‌های دوو موتورز را برای تشکیل GM Daewoo خریداری کند.
این شرکت جدید در 17 اکتبر 2002 فعالیت خود را آغاز کرد و شرکت GM و شرکای آن Suzuki و SAIC با سرمایه گذاری 400 میلیون دلاری، 66.7 درصد سهام را در اختیار داشتند. 33.3٪ سهام باقیمانده نیز به بانک توسعه کره و چند طلبکار با سرمایه گذاری 197 میلیون دلار داده شد. این قرارداد شامل 15 کارخانه، به ویژه قدیمی‌ترین کارخانه شرکت دوو در بوپیونگ نبود.
جنرال موتورز که قصد داشت سهام خود را در این شرکت افزایش دهد، با خرید سهام سوزوکی سهم خود را در سال 2005 تا 50.9% افزایش داد. با این کار شرکت تابعه این شرکت آمریکایی شد و در سال 2011، نام آن به GM کره تغییر یافت.
محصولات برند دوو
در حال حاضر شش شرکت تابعه دوو فعال هستند. شرکت دوو الکترونیکز که تخصص آن‌ها تولید لوازم الکتریکی است. شرکت مهندسی و ساختمان که در امر ساخت و ساز فعال است. شرکت بین‌المللی دوو جهت انجام امور صادراتی و سرمایه‌گذاری و شرکت کشتی‌سازی و مهندسی دریا در زمینه ساخت کشتی فعالیت می‌کنند.
فهرست
شعار دوو
تاریخچه شرکت دوو
حوزه فعالیت شرکت دوو
سیاست بازاریابی و تبلیغات
کانال‌های ارتباطی بازاریابی در دوو
استراتژی بازاریابی دوو
چشم انداز و مأموریت منابع انسانی
سیاست برند دوو
حفاظت از برند دوو
بیانیه تدوین سیاست و خط مشی برند دوو
استاندارد های برند دوو
سیاست منابع انسانی
ساختار تیم منابع انسانی دوو
عوامل بهره‌‌وری نیروی انسانی در دوو
معیارهای دوو برای استخدام نیروی انسانی
شرکت دوو و کره جنوبی
معنای دوو
دلایل شکست بزرگ‌ترین خودروساز کره‌جنوبی شرکت دوو

ماتریس آنسوف در شرکت دوو
آمیخته بازاریابی درشرکت دوو
ماتریس BCG کشتی سازی و ماشین آلات سنگین
چارچوب VRIO
تجزیه و تحلیل PESTEL کشتی سازی و مهندسی دریایی دوو
استراتژی بازاریابی شرکت دوو موتور انگلستان A B
مدل 7اس مکنزی در شرکت دوودسته بندی: علوم انسانی » مدیریت

تعداد مشاهده: 2422 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: pptx

تعداد صفحات: 155

حجم فایل:2,258 کیلوبایت

 قیمت: 250,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    155اسلاید قابل ویرایش